Dotacje na pompy ciepła. Zobacz, na co można otrzymać dofinansowanie w 2022 roku
Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne źródło ciepła, jakim jest m.in. powietrzna, gruntowa lub wodna pompa ciepła. Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno dla starszych, jak i nowszych budynków. Jednak nie każdy posiada środki finansowe na zakup tych urządzeń, jak i ich montaż. Z pomocą przychodzą dotacje na pompy ciepła, dzięki którym budżet wielu rodzin może zostać skutecznie odciążony. Ile wsparcia można otrzymać na wymianę starego kotła na innowacyjną pompę ciepła? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.
Kilka słów o pompach ciepła
Pompy ciepła to urządzenia o podwyższonej klasie energetycznej, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych, takich jak:woda, powietrze i grunt. Zakres pracy pomp ciepła obejmuje nie tylko ogrzewanie lub schładzanie pomieszczeń, ale również możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas montażu pomp ciepła powietrznych nie musisz martwić się skomplikowaną instalacją, ponieważ przeważnie zabiera ona zaledwie jeden dzień. Nieco inaczej jest w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ do ich prawidłowej pracy potrzebne są przynajmniej dwa odwierty w gruncie. Dlatego też urządzenia te dedykowane są najczęściej do nowopowstałych budynków.
Dotacje na pompy ciepła 2022 - co warto wiedzieć?
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem i instalacją pomp ciepła, koniecznie sprawdź, z jakich form dofinansowań możesz skorzystać. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dofinansowanie dla domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Wysokość dotacji waha się pomiędzy 7 a 21 tys. złotych. Budżet programu „Moje ciepło” wynosi 600 mln zł. W jego przypadku najpierw należy zainwestować w pompę ciepła, a dopiero później nastąpi zwrot środków. Dofinansowanie nie ogranicza się do rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Program ma pomóc w finansowaniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych na terenie całego kraju.
Przykładowe dofinansowania
Na dodatkowe dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła możesz liczyć m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”. Dedykowany jest on dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, ale i dla wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych, które zostały wyodrębnione na podstawie ksiąg wieczystych. Dotacja w ramach programu „Czyste powietrze” wynosi do 37 tys. złotych biorąc pod uwagę zakup pompy ciepła wraz z instalacją PV oraz ich montażem. Wniosek o dofinansowanie można założyć przez internet na rządowym portalu gov.pl, a także w urzędzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w banku, w którym możesz skorzystać z Kredytu Czyste Powietrze.
Z dotacji na wymianę kopciucha na pompę ciepła możesz również skorzystać w ramach innych programów ogólnopolskich. Niektóre z nich to:
- Stop Smog – program przewiduje do 70% zwrotu kosztów a średni koszt nie może przekroczyć 53 tys. złotych. Dofinansowanie dotyczy zakupu i montażu pompy ciepła i mogą się o nie ubiegać osoby fizyczne ubogie energetycznie.
- Energia Plus – program przewidziany dla przedsiębiorców. Pożyczka przewiduje pokrycie do 85% kosztów (od 0,5 mln do 300 mln zł), a dotacja może pokryć do 50% kosztów. Dofinansowanie lub pożyczka przewidziane są na zakup i montaż pomp ciepła.
To tylko kilka wymienionych programów, z których warto skorzystać na dofinansowanie do wymiany starych kotłów na nowe, energooszczędne źródła ciepła.
Potrzebujesz pomocy z dotacjami? Zadzwoń: 570660075
Kto może skorzystać z dotacji do montażu pomp ciepła?
Z dofinansowana na zakup i montaż pomp ciepła mogą skorzystać osoby, które chcą zainstalować energooszczędne pompy ciepła w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Wszystko jednak zależy od rodzaju programu, który wybierzesz. Niektóre z nich przewidziane są również dla osób fizycznych ubogich energetycznie a inne dla rolników lub samych przedsiębiorstw. Nabór wniosków w ramach dotacji „Czyste powietrze” jest ciągły, a ramach programu „Moje Ciepło” przewidziany jest do końca 2026 roku.
Pamiętaj, że jeśli chcesz obniżyć koszt zakupu i wymiany systemu grzewczego, możesz również skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwala na maksymalny limit odliczeń w wysokości 53 tys. złotych na jednego właściciela.
Czytaj także:
