Jak działa klimatyzacja? Poradnik dla początkujących

W gorące, letnie dni nie ma nic lepszego od chłodnego powiewu klimatyzacji. Nieważne czy dzieje się to w domu czy w samochodzie. Ten powiew zimnego powietrza pozwala odpocząć, zrelaksować się lub pracować w dogodnych warunkach. Aby jednak dobrze nam ona działała i była niezawodna w każdych warunkach, dobrze jest wiedzieć jak działa. Zapraszamy do naszego poradnika dla początkujących, w którym wyjaśnimy jak działa klimatyzacja i co nam ona daje.

 

Kiedy klimatyzacja jest niezbędna? 

Wszyscy wiemy, że klimatyzacja jest wręcz niezbędna w upalne dni. Tylko czy aby na pewno jedynie wtedy? Urządzenia elektroniczne takie jak komputery lub nawet niewielkie urządzenia elektryczne takie jak czajniki czy ekspresy do kawy, stopniowo podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Im więcej ich mamy, na przykład w naszym domowym biurze, tym wyższa w nim temperatura. Dlatego właśnie przy dużej liczbie urządzeń elektronicznych w pomieszczeniu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja pokojowa. Zastosowanie klimatyzatorów naściennych poprawia warunki do pracy czy nauki.

 

Klimatyzacja to także idealne rozwiązanie kiedy jesteśmy zmuszeni pracować lub przebywać w warunkach gorszej jakości powietrza. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taki klimatyzator domowy jest w stanie również przefiltrować powietrze, oczyszczając je z cząstek brudu i kurzu dostającego się przez drzwi lub okna. Daje to komfort porównywalny do popularnych oczyszczaczy powietrza.

 

Klimatyzacja oprócz oczywistego schładzania powietrza, również jednocześnie je osusza. Jest zatem niezbędna dla osób nie mogących przebywać w wilgotnych pomieszczeniach. Jak widzimy zatem dobrze jest wiedzieć jak działa klimatyzacja, ponieważ może nam ona pomóc nie tylko w upalne dni.

 

Dlaczego klimatyzacja chłodzi?

Zrozumienie tego jak działa klimatyzator pozwala cieszyć się jego bezawaryjną pracą, a także zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia. Dobrze jest zatem zrozumieć dlaczego klimatyzacja chłodzi powietrze. Sposób działania jest wbrew pozorom bardzo prosty: kiedy ciecz zamienia się w gaz, pochłania ciepło. Klimatyzator zatem zmusza ciecz znajdującą się w jego wnętrzu do tego, aby robiła to w kółko. Pochłania w ten sposób ciepło i wypuszcza chłodne powietrze.

 

Jak zbudowana jest klimatyzacja? 

Klimatyzatory różnych producentów będą się od siebie w jakimś stopniu różniły, ale wszystkie one mają te same elementy wspólne. Oto one:

  • Czynnik chłodniczy – jest to specjalna ciecz, która umożliwia przechodzenie do stanu gazowego, w niskich temperaturach.
  • Parownik – jest to element zamieniający czynnik chłodniczy z cieczy w gaz
  • Sprężarka – element w którym gaz jest „ściskany” do wysokich ciśnień, które generują ciepło
  • Skraplacz – zamienia on czynnik chłodniczy z gazu w ciecz, usuwając jednocześnie powstające ciepło na zewnątrz budynku.
  • Wentylatory – dzięki nim możliwy jest przepływ powietrza przez cały system. Znajduje się on zarówno w jednostce zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Klimatyzacja AUX - jak działa?

Schemat działania dla laików 

Mając omówione już części z jakich zbudowana jest klimatyzacja, należy przedstawić jak ona działa. Cały proces nie jest skomplikowany i naprawdę łatwo jest go zrozumieć.

Działanie klimatyzatora, a przede wszystkim mechanizm wymiany i chłodzenia powietrza opiera się na czynniku roboczym. Czynnik ten krąży w instalacji klimatyzatora. Jeśli chodzi o inne elementy to istotny jest także obieg miedzy parownikiem a skraplaczem, który umożliwia chłodzenie powietrza i odpowiada za usuwanie odbieranego ciepła na zewnątrz.

 

Co gwarantuje profesjonalna klimatyzacja?

Kiedy wiemy już jak działa klimatyzacja w domu, możemy przedstawić jakie korzyści ze sobą niesie. Oprócz wspomnianych wcześniej zalet takich jak schładzanie i osuszanie powietrza, a także jego filtrowanie, klimatyzacja poprawia naszą wydajność. W wysokich temperaturach człowiek zdecydowanie szybciej się męczy. Wpływa to negatywnie na czas i jakość wykonywanej pracy. Klimatyzatory zatem poprawiają warunki pracy, aby były one bardziej komfortowe. Klimatyzacja ponadto łagodzi w znacznym stopniu szkodliwe warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Podczas dni, w których ciepło i wilgotność powietrza działają negatywnie na nasze zdrowie, odpowiednie warunki w domu pozwalają nam się zregenerować i odpocząć.

 

Zainteresowany? Zadzwoń po bezpłatną wycenę: 507 195 994

Skorzystaj z fachowej obsługi i nie zapominaj o serwisie! 

Aby klimatyzacja służyła nam długo i bezawaryjnie należy o nią odpowiednio dbać. Najlepszą metodą dbania o swój klimatyzator domowy jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Korzystając z jego usług, jesteśmy w stanie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego sprawdzić naszą klimatyzację tak, aby być gotowym na nadejście cieplejszych dni. Dodatkowo okresowe sprawdzanie naszej klimatyzacji przez profesjonalny serwis, gwarantuje niezawodne jej działanie na długie lata.

Sprawdź także: