Moc pompy ciepła - co warto wiedzieć i jak ją dopasować?

Chcąc zapewnić sobie efektywne i energooszczędne, a także ekologiczne ogrzewanie, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie poszukujesz właśnie pompy ciepła. Urządzenia te są coraz częściej wybierane przez mniejszych i większych inwestorów, poszukujących najbardziej wydajnych rozwiązań. Pompa ciepła nie służy tylko do ogrzewania, ale i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Aby dobrać moc pompy ciepła do domu trzeba oprzeć się na kilku ważnych parametrach, m.in. metrażu budynku. W poniższym artykule odkryjesz odpowiedzi na pytania, czym w ogóle są pompy ciepła i jak dobrać to urządzenie do swojego domu.

Do czego służy pompa ciepła?

Pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ich zadaniem jest pobieranie energii z powietrza, gruntu lub wody i przenoszenie jej do instalacji grzewczej. Pompy ciepła bardzo często wykorzystywane są w budynkach, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, ale coraz częściej mogą współpracować również z grzejnikami. Wybierając to urządzenie można liczyć na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła może być jeszcze bardziej oszczędne w kosztach, ponieważ możesz starać się o dofinansowanie na to urządzenie.

Jak dobrać pompę ciepła?

Podczas wyboru tego urządzenia najważniejsze są parametry pompy ciepła. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę moc pompy ciepła, stopień izolacyjności budynku, wykorzystaną stolarkę okienną i drzwiową, a także liczbę mieszkańców. Z pewnością bardzo dobrym wyborem będzie zlecenie audytu energetycznego budynku, aby jak najlepiej dobrać moc pompy ciepła.

Zapotrzebowanie na ciepło, czyli jaka moc pompy ciepła dla danego budynku?

Zastanawiasz się jak dobrać moc pompy ciepła? Niestety Twoje obliczenia nie powinny być oparte tylko na metrach kwadratowych budynku. Zdecydowanie pod uwagę należy wziąć m.in. sposób wykonania elewacji. W nowoczesnych budynkach elewacja może być wykonana ze szkła, co przekłada się na szybką utratę ciepła. Dodatkowo ważne są:

  • Warunki klimatyczne – Polska podzielona jest na 5 stref klimatycznych, co przekłada się na inny dobór mocy pompy ciepła.

  • Termoizolacja budynku – grubość materiału izolacyjnego, umiejscowienie okien itp.

  • Liczba domowników – choć liczba domowników praktycznie nie ma wpływu na energię grzewczą, to jednak pompa ciepła wpływa tylko na ogrzewanie powietrza, ale również ciepłej wody.

Od czego zależy wydajność pompy ciepła?

W pierwszej kolejności pompa ciepła powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb budynku. Przy doborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na to, aby pompa ciepła miała możliwość ogrzania budynku. Jeśli jej moc będzie za mała, wówczas jej wydajność nie będzie wystarczająca.

Dobór pompy ciepła to nie tylko jej moc, ale także jakość. Za efektywność urządzenia odpowiada sprężarka, zawór rozprężny, wymiennik oraz odpowiednia automatyka. Wydajność pompy będzie również wyższa przy ogrzewaniu podłogowym, niż podczas pracy z grzejkami.

Pompa ciepła

Powierzchnia domu a dobór pompy ciepła – co należy wiedzieć?

Powierzchnia domu jest ważnym kryterium, o którym wspomnieliśmy już wcześniej, ale nie jest najważniejszym. Metraż budynku nie determinuje mocy pompy ciepła. Bardziej od tego należy skupić się na jakości izolacji. Energooszczędny budynek, będzie potrzebował pompy ciepła o niższej mocy, niż budynek ze słabą izolacją cieplną.

Liczba domowników a moc pompy ciepła

Jeśli pompa ciepła ma służyć nie tylko do ogrzania budynku, ale i do przygotowania ciepłej wody użytkowej, pod uwagę należy wziąć również ilość domowników. Chodzi o zużycie wody użytkowej przez domowników, co wpływa na zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła.

Jak wybrać pompę ciepła – rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów:

  • Powietrzne pompy ciepła – wybierane ze względu na niskie koszty zakupu i montażu. Urządzenia te można zamontować nawet w ciągu jednego dnia. Pobierają energię z powietrza. Jeszcze kilka lat temu inwestor, który decydował się na zakup powietrznej pompy ciepła, musiał korzystać z dodatkowego źródła ciepła np. kotła. Dziś nie jest to konieczne, ponieważ powietrzne pompy ciepła mogą pracować nawet w temperaturze wynoszącej -28 st. c.

  • Gruntowe pompy ciepła – dedykowane dla nowopowstałych budynków ze względu na fakt, że do ich instalacji potrzebne są odwierty w ziemi. Efektywność pompy ciepła gruntowej jest naprawdę wysoka. Z powodzeniem może pracować jako jedyne źródło ciepła w budynku. Dba o prawidłową temperaturę powietrza, ale również stworzona jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

  • Wodne pompy ciepła – pobierają energię z wód gruntowych i cechują się najwyższą wydajnością. Jednak w naszym kraju nie są dość częstym zjawiskiem.

Zadbaj o ciepło w swoim domu! Zadzwoń: 570660075

Lokalizacja budynku a dobór pompy ciepła - czy to ważny aspekt?

W Polsce znajdziesz aż 5 stref klimatycznych. W zależności od tego, w której z nich znajduje się Twój dom, przyjmowana jest inna zewnętrzna temperatura powietrza.

Dla każdej z tych stref przewidziana jest inna moc grzewcza pompy ciepła. Analogicznie wyliczając moc pompy ciepła dla każdej ze stref zaczynając od pierwszej, szacuje się, że zapotrzebowanie na moc grzewczą wyniesie od 8 kW dla pierwszej strefy do 9,8 Kw dla strefy piątej. Warto wziąć te dane pod uwagę, rozmawiając z fachowcami.

Jeśli chcesz, aby moc grzewcza była jak najbardziej zbliżona do zapotrzebowania budynku na energię cieplną, warto wziąć pod uwagę lokalizacje inwestycji. Przyjmuje się minimalną temperaturę zewnętrzną w konkretnej strefie klimatycznej, gdzie ma być zamontowana pompa ciepła. W tym celu wyznacza się również punkt biwalenty, czyli temperaturę, w której powinno załączyć się dodatkowe źródło ciepła. Np. dodatkowa grzałka elektryczna powinna załączać się wtedy, kiedy pompa ciepła nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości mocy cieplnej. Pompa ciepła powietrzna powinna być dobrana w taki sposób, aby w 100% samodzielnie pokrywała zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba podłączyć dodatkowe źródło ogrzewania.

Sprawdź także: