Skropliny z klimatyzacji pojawiają się zawsze, gdy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia. Ich ilość zależy od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Im cieplej i bardziej duszno, tym więcej wody trafia do odpływu. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie montażu dobrze zaplanować sposób jej odprowadzania. Niewłaściwie poprowadzony odpływ może prowadzić do przecieków, a nawet uszkodzeń ścian czy podłóg.
Spis treści
ToggleCzym są skropliny z klimatyzacji?
W systemie klimatyzacji, podczas jego pracy, wytwarza się konkretna ilość skroplin. Im cieplej będzie na zewnątrz, tym więcej skroplin będzie wytwarzał klimatyzator. Skropliny to nic innego jak woda, która pod wpływem niskiej temperatury panującej w wymienniku wykrapla się na jego powierzchni. . Im bardziej upalne dni i więcej wilgoci w powietrzu, tym więcej cieczy zbierze się w zbiorniku. Dlatego też instalacja klimatyzacji powinna brać pod uwagę prawidłowe odprowadzenie cieczy, która najczęściej skrapla się na tackę lub do zbiornika, jeśli posiadamy mobilny system klimatyzacji. Jeżeli jednak interesuje nas klimatyzacja stacjonarna, wówczas musimy pomyśleć o innym, bardziej skomplikowanym odpływie skroplin. W niektórych przypadkach konieczne będzie użycie pompki skroplin np. gdy mamy sufit podwieszany i musimy dojść do pionu kanalizacyjnego nad sufitem podwieszanym. Jej zadaniem jest wypompowanie wody z tacki i przetransportowanie wody do instalacji PVC. Pompa skroplin może generować pełen hałas, jednakże na rynku można znaleźć nowoczesne pompki charakteryzujące się niskim hałasem, np. pompki REFCO COMBI. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pompki, można ją szybko i łatwo wymienić.
Jak powinno przebiegać odprowadzenie skroplin z klimatyzacji?
Zastanawiasz się jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji? Istnieją różne sposoby odprowadzania skroplin, do których można zaliczyć dwa główne:
- Grawitacyjne odprowadzenie skroplin opiera się na sprowadzeniu cieczy w dół, czyli wykonana instalacja powinna być ukształtowana w taki sposób, aby kondensat samodzielnie spływał w dane miejsce. Sprawdzi się to przy mniejszych klimatyzacjach, gdzie przewód odprowadzający kondensat znajduje się w niewielkiej odległości pomiędzy klimatyzatorem a odpływem skroplin.
- Montaż pompki do odprowadzania kondensatu – Rozwiązanie stosowane w przypadku braku możliwość grawitacyjnego odprowadzenia skroplin . W tej sytuacji pompa wymusza takie ciśnienie wody, które zmusza ją do pokonania oporu przepływu i grawitacji. Sprawia to, że można je odprowadzić z każdego istniejącego pionu kanalizacyjnego lub na dach.
Zastosowanie odpowiedniego odpływu skroplin z klimatyzacji jest konieczne, tak samo jak nie należy zapominać również o regularnym opróżnianiu zbiornika napełnionego skroplinami w przypadku mniejszych klimatyzatorów.
Zainteresowany ofertą? Zadzwoń: 570660075
Metody odprowadzania skroplin – przykłady
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod odprowadzania skroplin z klimatyzatora jest możliwość skorzystania instalacji kanalizacyjnej. Dzięki temu grawitacja sprawia, że skropliny umieszczone w wymienniku ciepła klimatyzatora są transportowane do kanalizacji. Odprowadzenie wody z klimatyzacji właśnie w taki sposób, jest jedną z wygodniejszych możliwości.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie rurek wyprowadzonych na elewacji budynku. W tym przypadku należy również pamiętać o instalacji zbiornika i regularnym opróżnianiu go z kondensatu. Instalacja odpływu skroplin, która miałaby mieć wyjście na zewnątrz, wymaga dodatkowych pozwoleń, jeśli myślisz o jej montażu w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.
W biurowcach bardzo często wykorzystuje się klimatyzację, która wymaga wyprowadzeń znajdujących się w danej odległości od ścian. Wówczas kondensat zostaje przetransportowany na chodniki i drogi. Nie zawsze spotyka się tńo jednak z aprobatą przechodniów, którzy mogą zostać oblani skroplinami, zwłaszcza jeśli poziom wilgoci w powietrzu wzrasta.
Sprawdź także klimatyzację Multi-Split!
Gdzie odprowadzić skropliny?
Odprowadzanie skroplin w domu jednorodzinnym, jest o wiele łatwiejsze, ponieważ nie musimy zwracać uwagi na sąsiadów. W bloku odprowadzenia skroplin z klimatyzacji muszą być poparte zgodą sąsiadów,i. Zbiornik na skropliny z klimatyzacji może zostać umieszczony na balkonie lub instalacja może zostać wprowadzona do systemu kanalizacji.
Sposoby odprowadzania skroplin z klimatyzacji w przypadku domu wolnostojącego wiążą się głównie z zakupem zbiornika, który zostaje ustawiony na zewnątrz lub skropliny kierowane są do gruntu.
Kiedy niezbędne jest skorzystanie z pompki do odprowadzania skroplin?
Pompki do skroplin powinny być montowane w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania grawitacyjnego odprowadzania kondensatu. Pompki do skroplin muszą być poddawane konserwacji, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu lub ich wydajność może być niska, a to z kolei może doprowadzić do awarii klimatyzacji. Wybierając to akcesorium, warto zdecydować się na najcichszą wersję.
Decydując się na montaż klimatyzacji warto pamiętać o tym, że o sprzęt należy odpowiednio dbać. Wyłącznie stosowanie się do zaleceń producenta gwarantuje długą i bezproblemową pracę.
FAQ – pytania o skropliny z klimatyzacji
Czy skropliny z klimatyzacji trzeba odprowadzać do kanalizacji?
Nie jest to konieczne, ale to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Skropliny można też odprowadzać do zbiornika, gruntu lub na zewnątrz budynku, pod warunkiem że nie powoduje to uciążliwości.
Ile wody powstaje z klimatyzacji w ciągu doby?
W warunkach wysokiej temperatury i wilgotności klimatyzator może wygenerować nawet 1–2 litry skroplin na godzinę. Średnio w ciągu doby to od kilku do kilkunastu litrów.
Czy można odprowadzać skropliny na balkon lub chodnik?
Nie zaleca się takiego rozwiązania, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Może to prowadzić do konfliktów z sąsiadami lub zarządcą budynku. W wielu miastach jest to formalnie zakazane.
Gdzie nie wolno odprowadzać skroplin z klimatyzatora?
Nie wolno kierować ich do rynien, na elewację, chodnik czy ulicę. Niedozwolone jest też wprowadzanie ich bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, jeśli nie jest to wcześniej uzgodnione.
Czy skropliny z klimatyzacji są czystą wodą?
Skropliny to skondensowana para wodna, ale nie nadają się do picia. Mogą zawierać zanieczyszczenia z wymiennika i powietrza. Można ich używać np. do podlewania roślin, ale nie do celów spożywczych.
Czy pompka do skroplin może być zainstalowana później?
Tak. Można ją dołożyć do istniejącego systemu, jeśli pojawi się problem z odpływem grawitacyjnym. Wymaga to jednak dostępu do jednostki wewnętrznej i miejsca na montaż.
Jak często czyścić lub konserwować pompkę do skroplin?
Zaleca się czyszczenie raz do roku lub częściej, jeśli urządzenie pracuje intensywnie. Brak konserwacji może prowadzić do zatorów, hałasu lub całkowitego zatrzymania odpływu.
Co zrobić ze skroplinami zimą?
Zimą klimatyzacja w trybie grzania nie generuje tyle wody co latem. Jednak odpływ nadal powinien być drożny, aby nie doszło do zamarznięcia resztek wody w rurkach. W instalacjach z odpływem na zewnątrz warto stosować grzałki antyzamrożeniowe.