Dotacje na pompy ciepła. Zobacz, na co można otrzymać dofinansowanie w 2024 roku

Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne źródło ciepła, jakim jest m.in. powietrzna, gruntowa lub wodna pompa ciepła. Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno dla starszych, jak i nowszych budynków. Jednak nie każdy posiada środki finansowe na zakup tych urządzeń, jak i ich montaż. Z pomocą przychodzą dotacje na pompy ciepła, dzięki którym budżet wielu rodzin może zostać skutecznie odciążony. Ile wsparcia można otrzymać na wymianę starego kotła na innowacyjną pompę ciepła? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału. 

Kilka słów o pompach ciepła

Pompy ciepła to urządzenia o podwyższonej klasie energetycznej, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych, takich jak:woda, powietrze i grunt. Zakres pracy pomp ciepła obejmuje nie tylko ogrzewanie lub schładzanie pomieszczeń, ale również możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas montażu pomp ciepła powietrznych nie musisz martwić się skomplikowaną instalacją, ponieważ przeważnie zabiera ona zaledwie jeden dzień. Nieco inaczej jest w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ do ich prawidłowej pracy potrzebne są przynajmniej dwa odwierty w gruncie. Dlatego też urządzenia te dedykowane są najczęściej do nowopowstałych budynków.

Dotacje na pompy ciepła 2024 - najważniejsze informacje

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem i instalacją pomp ciepła, koniecznie sprawdź, z jakich form dofinansowań możesz skorzystać. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dofinansowanie dla domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Wysokość dotacji waha się pomiędzy 7 a 21 tys. złotych. Budżet programu „Moje ciepło” wynosi 600 mln zł. W jego przypadku najpierw należy zainwestować w pompę ciepła, a dopiero później nastąpi zwrot środków. Dofinansowanie nie ogranicza się do rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Program ma pomóc w finansowaniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych na terenie całego kraju.

 

Dofinansowania na pompy ciepła 2024 w Krakowie i Małopolsce

Czyste powietrze

Na dodatkowe dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła możesz liczyć m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”. Dedykowany jest on dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, ale i dla wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych, które zostały wyodrębnione na podstawie ksiąg wieczystych. Dotacja w ramach programu „Czyste powietrze” wynosi od 35 000 złotych biorąc pod uwagę zakup pompy ciepła wraz z instalacją PV oraz ich montażem do nawet 99 000 w przypadku kompleksowej termomodernizacji. Wniosek o dofinansowanie można założyć przez internet na rządowym portalu gov.pl, a także w urzędzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w banku, w którym możesz skorzystać z Kredytu Czyste Powietrze.

Stop Smog - ogólnopolskie dofinansowanie

Program przewiduje do 70% zwrotu kosztów a średni koszt nie może przekroczyć 53 tys. złotych. Dofinansowanie dotyczy zakupu i montażu pompy ciepła i mogą się o nie ubiegać osoby fizyczne ubogie energetycznie. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których dochody nie przekraczają 175% najniższej emerytury w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 125% w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Moje Ciepło 2024

Program Moje Ciepło 2024 został przygotowany specjalnie z myślą o osobach fizycznych, które rozważają, jakiego rodzaju źródło ciepła wybrać do ogrzania swojego domu. Dotyczy wszystkich rodzajów pomp ciepła jak gruntowe pompy ciepła, pompy wodne i powietrzne do ogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się właściciele nowych domów jednorodzinnych, w przypadku których nie złożono jeszcze wniosków o pozwolenie na użytkowanie, nie złożono zawiadomienia o zakończeniu jego budowy lub złożono wyżej wymienione wnioski nie wcześniej niż 01.01.2021 roku. Osoby składające wniosek nie mogą posiadać w swoim domu jednocześnie innego źródła ciepła na paliwa stałe.

Na dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu przeznaczono 600 000 000 złotych. Maksymalna kwota przyznana beneficjentom może wynosić 21 000 złotych. Dofinansowanie w formie dotacji do 30% lub 45% kosztów przyznawane jest na podstawie planowanego rodzaju pompy ciepła, a także posiadania karty dużej rodziny. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Program Ciepłe Mieszkanie - dofinansowanie na pompę ciepła w zasięgu ręki

 To program skierowany do osób fizycznych, które posiadają tytuł prawny do lokalu znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym lub posiadających ograniczone prawo rzeczowe (hipoteka, użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Dzięki niemu można uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła na bardziej efektywne, wykorzystywane do zbiorczego ogrzania grupy lokali. Dotacja przysługuje m. in. na pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze.

Wysokość finansowanie uzależniona jest od dochodu. Jej minimalna wysokość może wynieść od 15 000 złotych do maksymalnie nawet 37 500 złotych, co stanowi kolejno 30, 60 lub 90% kosztów kwalifikowanych. Aby skorzystać z programu należy zgłosić się do siedziby gminy odpowiedniej dla miejsca zamieszkania.

Potrzebujesz pomocy z dotacjami? Zadzwoń: 570660075

Kto może skorzystać z dotacji do montażu pomp ciepła?

Z dofinansowana na zakup i montaż pomp ciepła mogą skorzystać osoby, które chcą zainstalować energooszczędne pompy ciepła w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Wszystko jednak zależy od rodzaju programu, który wybierzesz. Niektóre z nich przewidziane są również dla osób fizycznych ubogich energetycznie, a inne dla rolników lub samych przedsiębiorstw. Nabór wniosków w ramach dotacji „Czyste powietrze” jest ciągły, a ramach programu „Moje Ciepło” przewidziany jest do końca 2026 roku.

Pamiętaj, że jeśli chcesz obniżyć koszt zakupu i wymiany systemu grzewczego, możesz również skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwala na maksymalny limit odliczeń w wysokości 53 tys. złotych na jednego właściciela.

Czytaj także:

Źródła: 

  1. https://columbusenergy.pl/blog/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-rzad-usprawnia-proces-walki-ze-smogiem?zrodlo=google-ads&medium=search&IDkampanii=19759471115&Grupa-reklam=148255118324&slowo-kluczowe=czyste%20powietrze%20pompa%20ciep%C5%82a%202023&kampania=czyste-powietrze&gclid=EAIaIQobChMIiee1_8GQgQMVH0KRBR142wnnEAAYAiAAEgJ9A_D_BwE
  2. https://www.czystepowietrze.eu/program-cieple-mieszkanie
  3. https://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo