Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Które urządzenie wybrać?

W czasach odchodzenia od tradycyjnych metod grzewczych, jak na przykład węgiel, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się niskoemisyjne źródła ciepła. Zaliczamy do nich pompy ciepła. Swoją popularność zawdzięczają między innymi dlatego, że są przyjazne dla środowiska naturalnego, a także gwarantują oszczędność energii. Zastanawiając się jednak nad ich zakupem, trzeba zadać sobie pytanie jaką pompę ciepła chcemy: czy  gruntową czy powietrzną? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym przybliżymy czym jest pompa ciepła i jaką najlepiej wybrać.

 

Pompa ciepła - co to za urządzenie?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest pompa ciepła. Pompa ciepła jest to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z powietrza zewnętrznego lub z gruntu, do wnętrza naszego domu. Mogą być one zarówno wykorzystywane do ogrzewania, jak i ochładzania pomieszczeń.

 

Jak działa pompa ciepła? Otóż działa na podobnej zasadzie co klimatyzator. Z tym, że nie wytwarza ona ciepła sama w sobie, a jedynie przenosi je ze źródła zewnętrznego do wnętrza budynku. Źródłem tym może być na przykład ziemia (wymiennik poziomy lub odwierty) lub powietrze. Jeśli chodzi o chłodzenie pomieszczeń, to po prostu pobiera ciepło z wewnątrz i przekazuje je na zewnątrz budynku. Pompę ciepła można podłączyć zarówno do ogrzewania podłogowego jak i grzejników.

 

Rodzaje pomp ciepła 

Wyróżnić można dwa rodzaje pomp ciepła: powietrzne i gruntowe. Różnią się one przede wszystkim źródłem z jakiego pobierane jest ciepło. Tymi źródłami są właśnie powietrze i ziemia.
 

Gruntowe pompy ciepła są przeważnie wykorzystywane do ogrzewania wody, a także są źródłem ciepła dla zainstalowanych w domu grzejników i systemów ogrzewania podłogowego.

Gruntowa pompa ciepła
 

Powietrzne pompy ciepła na przykład typu powietrze-woda, mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody jak również do ogrzewania całego budynku bez znaczenia czy są grzejniki czy podłogówka. Są jednymi z najpopularniejszych pomp ciepła.

 

Pompa ciepła gruntowa - charakterystyka

Pompa ciepła gruntowa nazywana jest również geotermalną pompą ciepła. Wykorzystuje ona ciepło ziemi do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni wewnątrz budynku. Grunt jest źródłem ciepła o przeważnie stałej przez cały rok temperaturze i może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Jej montaż często związany jest z przekopaniem przestrzeni wokół budynku, a więc mając zamiar z niej korzystać, dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować aranżację, na przykład naszego ogrodu.

 

Jak działa pompa ciepła gruntowa? W jej przypadku czynnik chłodniczy przepuszczany jest przez wężownice i pętle umieszczone pod ziemią. Czynnik ten jest następnie przesyłany do wnętrza budynku, w którym następują wymiana ciepła z udziałem sprężarki.

 

Co warto wiedzieć o powietrznej pompie ciepła? 

Pompa ciepła powietrzna, a dokładnie typu powietrze woda, jest najczęściej instalowanym systemem. Składa się ona z dwóch części: jednostki zewnętrznej, czyli samej pompy ciepła (montowana jest ona przeważnie z na zewnątrz budynku) i jednostki wewnętrznej, którym jest odbiornik ciepła. Do odbiorników zalicza się przede wszystkim kaloryfery lub instalację podłogową.

 

Jak działa pompa ciepła powietrzna? Jej działanie polega na odbieraniu z powietrza ciepła przez czynnik chłodniczy i przekazaniu go do wody grzewczej. Jeśli potrzebujemy ogrzać wnętrze domu, ciekły czynnik chłodniczy w jednostce zewnętrznej pompy ciepła odbiera ciepło z powietrza i odparowuje, przechodząc do wężownicy wewnętrznej (jednostki wewnętrznej). W jej wnętrzu gaz powraca do stanu ciekłego, oddając ciepło potrzebne do ogrzania budynku. Podobnie wygląda sytuacja przy grzaniu ciepłej wody użytkowej.

Powietrzna pompa ciepła

Jaka pompa ciepła - gruntowa czy powietrzna? Co wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem pompy ciepła musimy więc sobie odpowiedzieć na pytanie: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

 

Pierwszym kryterium decydującym o wyborze powinien być klimat w jakim mieszkamy. Kiedy w okolicy w której mieszkamy w zimie temperatury przez długi okres utrzymują się poniżej -15 stopni, powietrzne pompy muszą pracować ciężej, aby pobrać niewielką ilość ciepła z zewnątrz i dostarczyć wymaganą ilość ciepła do budynku. Pompy gruntowe natomiast pobierają ciepło z ziemi, której temperatura, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest przeważnie stała przez cały rok. Z tego powodu gruntowe pompy ciepła podczas niskich temperatur na zewnątrz są nieco bardziej efektywne od pomp powietrznych.

 

Drugim kryterium wyboru jest efektywność pomp ciepła. Powietrzne pompy ciepła przy poborze 1 kW energii elektrycznej, wytwarzają energię cieplną o wartości około 3-4 kW. Gruntowe pompy ciepła przy takim samym poborze energii, wytwarzają natomiast energię cieplną o wartości około 5-6 kW. Jak widzimy różnica w sprawności nie jest duża. Przy obecnych cenach energii i nowo budowanym budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych roczne oszczędności to około 500 zł.

 

Trzecim kryterium wyboru jest natomiast koszt montażu pomp i ich cena. Montaż powietrznych pomp ciepła jest znacznie tańszy niż gruntowych pomp ciepła. Instalacja systemów gruntowych pomp ciepła wymaga przekopania przestrzeni wokół domu i dodatkowych elementów, które nie są potrzebne w systemach powietrznych pomp ciepła. Ceny pomp ciepła powietrze-woda oscylują w przedziale od 30 do 65 tysięcy złotych. W przypadku pomp gruntowych koszt zakupu i montażu urządzenia może wynieść od 50 do nawet 100 tysięcy złotych. Jak więc widzimy różnica jest prawie dwukrotna.

 

Jaka zatem pompa ciepła jest lepsza? Powietrzna czy gruntowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj każdy zainteresowany zakupem i montażem musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak biorąc pod uwagę wskazane przez nas trzy główne czynniki, które wymieniliśmy wyżej, zdecydowanie lepszą opcją jest pompa ciepła typu powietrze-woda.

Nie wiesz, jaka pompa będzie lepsza dla Ciebie? Zadzwoń: 507 195 994

Koszty początkowe jej zakupu i montażu są zdecydowanie niższe niż w przypadku pompy gruntowej. Ponadto niewiele większa efektywność pompy gruntowej i związana z tym oszczędność rzędu (tylko) 500 zł rocznie sprawia, że zwrot tej inwestycji jest o wiele dłuższy niż w przypadku pompy powietrze woda.

Czytaj także: Dotacje na pompy ciepła - sprawdź jak uzyskać dofinansowanie